פיתוח אתר ב- PHP או בניית אתר בוורדפרס? מה עדיף?

WebDigital | וובדיגיטל עיצוב ופיתוח אתרים

פיתוח PHP או בניה בוורדפרס? אם זו ההתלבטות שלכם כנראה שאתם אנשים יסודיים העורכים מחקר מעמיק לפני שאתם מקבלים החלטה.

אם כך, נפרגן לכם בשטיסלית מדוברת: שכוייח. מרבית בעלי האתרים מעולם לא שמעו על PHP וחלקם אף לא שמעו על וורדפרס.

בחור ובחורה מתלבטים אם PHP או וורדפרס

לא כזה בא לנו להלאות אתכם בפוסט הזה בחפירות שכוללות ז'רגון מקצועי מפונפן, אז נקדיש לזווית הטכנולוגית פסקה אחת:

פיתוח אתרים כיום מתבצע באמצעות שפות תכנות רבות. הן הולכות ומתרבות ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ומחולקות לפרונט-אנד ובק-אנד (צד לקוח וצד שרת בהתאמה). המרכזיות שבהן: PHP, ASP.NET, REACT, Node.JS, ANGULAR, HTML, CSS, JavaScript ועוד. בניית אתר יכולה להיעשות ע"י כתיבת קוד בלבד (לדוגמא: PHP), שימוש בפלטפורמה קיימת (למשל, וורדפרס) או שניתן להקימו במערכת סגורה ופופולרית (כגון WIX). אנחנו מוציאות מהדיון את האופציה השלישית. היא מתאימה, לתפיסתנו, במעט מאוד מקרים ונגענו בכך בפוסט הזה.

אתם יכולים להבין שהאפשרויות הן רבות מאוד. אולם, למען האמת מבחינה סטטיסטית – יותר מ70% מהאתרים בעולם כתובים ב-PHP ו/או פותחו על גבי וורדפרס. נקודה. האמת שוורדפרס עצמה, מאחורי הקלעים, כתובה אף היא ב-PHP. לשמחתנו, זו גם שפת התכנות וגם הפלטפורמה שאנו בקיאות בהן. לכן, נתמקד ונערוך השוואה בין שתי המתודות הללו בלבד.

הבה נפשט את השאלה המהותית התלויה בראש הפוסט – האם כדאי לפתח אתר מאפס, כלומר, באמצעות קוד בלבד? או שמא מומלץ יותר להשתמש בפלטפורמת וורדפרס כתשתית?

אנחנו ננסה לתת תשובה לשאלה הזו מנקודת המבט המקצועית שלנו ומתוך הידע שצברנו.

להלן ההבדלים העיקריים בין שתי התפיסות:

1. זמן פיתוח PHP לעומת בניה בוורדפרס

כתיבת קוד PHP אורכת זמן רב יותר משמעותית מפיתוח על גבי וורדפרס. כך שבמידה ואתם רוצים אתר שיעלה לאוויר מהר ככל האפשר עדיף לבנות אותו בוורדפרס. בנוסף, כל עדכון, חידוש או שינוי באתר ברמת הקוד במהלך חיי האתר – ייקח זמן רב במובן של שעות פיתוח. לעומת זאת, בוורדפרס ניתן לבצע שינויים לעיתים אף בקליק-עכבר. זאת הודות לפיתוחים רבים שכבר קיימים בה ולספריית הפלאגינים המפותחת שלה.

2. עלויות פיתוח

שעות פיתוח משמע: עלויות גבוהות. אם התקציב שלכם מוגבל או שאתם פשוט רוצים שההוצאה על האתר תיתאם למטרתו, מוטב לבחור בוורדפרס. העלויות של אתר שכתוב בקוד הן עצומות לעומת אתר המושתת על וורדפרס. מדובר בייקור של מאות אחוזים. הסיבה לכך היא שלמעשה כותבים את הקוד של האתר מאפס, דף ריק. כל פונקציה שתחפצו בה (שיתוף פוסט במדיות חברתיות, תגובות לפוסט, גלריית תמונות, עמוד מוצר וכו') תיכתב מתחילתה ועד סופה על ידי המתכנתים. זאת בהשוואה לוורדפרס שנותנת מענה אידיאלי כמעט לכל צורך באמצעות תוספים.

3. ניהול תוכן ועדכונים

לשפות התכנות מתעדכנות גרסאות אחת לפרק זמן שנע בין חודשים לשנים. כמו כן, האתרים של היום הם לא סטאטייים אלא מתעדכנים תדיר בהעלאות תוכן – טקסטים, תמונות, סרטונים, מוצרים וכו'. גוגל מאוד אוהבת אתרים שמתעדכנים והיא נותנת להם עדיפות במנועי החיפוש שלה.

אם תחליטו שאתם רוצים אתר בפיתוח PHP בלבד קחו בחשבון שלא תוכלו לנהל אותו לבד. אתם תצטרכו ליווי צמוד של מתכנת בשביל כל שינוי או עדכון.

אפשרות שניה היא לפתח מערכת ניהול תוכן ייעודית וייחודית שתקל עליכם בניהול האתר. זה כמובן כרוך בעלויות נוספות ובתוספת זמן פיתוח.

לעומת זאת, וורדפרס היא-היא מערכת לניהול תוכן. היא נועדה מלכתחילה להקל על משתמש הקצה בהעלאת תכנים חדשים ועדכונים. ולא צריך לפתח אותה, היא כבר קיימת.

4. קידום האתר SEO

SEO משמע: אופטימיזציה למנועי חיפוש. זוהי נקודת התייחסות סופר-חשובה כי היא הקובעת את הקידום האורגני של האתר. משמע, משפיעה ישירות על דירוג האתר בתוצאת החיפוש של גוגל.

במקרה הזה וורדפרס עדיפה אלפי-מונים על פני פיתוח PHP מכיוון שהיא מגיעה עם מספר תכונות מובנות והרחבות לשיפור ה-SEO של האתר. זה כולל תוספים לקידום אתרים, מפות אתר וקישורים קבועים.

כמובן שכדי שאתר יהיה מקודם היטב ברמה האורגנית יש לדאוג לפרמטרים נוספים. כגון: תגיות, כותרות טובות, תיאורים, תוכן איכותי, מחקר מילות מפתח ועוד.

5. אבטחה

זוהי אחת הנקודות העיקריות שבעלי אתרים שמים עליהן דגש, ובצדק. אבטחה לקויה יכולה להוביל לפריצות, גניבת מידע ודליפת נתונים רגישים ולצרות פיננסיות ומשפטיות.

ברמה הבסיסית וורדפרס נחשבת מאובטחת יותר מ-PHP כי היא כוללת תוספי אבטחה משוכללים. אך חשוב לדעת שגם לסביבות פיתוח של PHP יש יכולות אבטחה לא מעטות. מכאן שכל אתר יכול להיות פריץ או מאובטח, לא משנה באיזו שיטה בוחרים לבנות אותו. כך או כך, במהלך הפיתוח תמיד צריך לשים דגש מיוחד על אבטחה.

לסיכום – PHP או WORDPRESS:

רק אתם יודעים מה המתודה המועדפת עליכם. אבל אם תשאלו אותנו – אם הצורך שלכם הוא באתר מסוגי האתרים הקיימים כיום – תדמית, בלוג, חנות וכו' העדיפות היא וורדפרס. רק במידה ואתם מתכננים איזה אתר שטרם נראה כמותו בהיסטוריה של האתרים, בחרו ב-PHP.

מה מגניב? ששיטת העבודה שלנו היא פיתוח אתרי וורדפרס בשילוב כתיבת קוד PHP.

וורדפרס בדרך כלל משמשת אותנו כתשתית פיתוח ומאפשרת לנו להיעזר בפונקציות הקיימות בה. כלומר – מה שלא חייבים לפתח בקוד לא מפתחים בקוד. זה בא לידי ביטוי בהוזלת עלויות וקיצור זמני פיתוח, זה טוב גם לנו וגם לכם.

גם בעיצוב האתר אנחנו אוהבות להשתמש בתבנית נקייה רק לשם הפונקציונליות המובנית בה. עליה נעצב ונפתח את הניראות שאנחנו רוצות.

לאורך השנים סיגלנו לעצמנו את סגנון העבודה הזה, המשלב גם פיתוח PHP וגם בנייה בוורדפרס. זוהי הגישה הכי מקצועית, לדעתנו, לבניית אתר. זו שיטת עבודה יעילה וגמישה בו-זמנית הנשענת, מצד אחד, על שימוש באמצעים הקיימים בוורדפרס ומצד שני היא מאפשרת פיתוח PHP חסר-גבולות.

נקודה קטנטנה ואחרונה לציון:

המון פעמים פונים אלינו אנשים ששמעו שוורדפרס מתאימה רק לאתרים פשוטים/קטנים/בסיסיים וזה ממש לא נכון! אפשר לבנות עליה מה שרוצים, היא פלקסיבילית, ורסטילית, יוזבילית, פונקציונלית. בעוד כמה מילים לועזיות ניאלץ להשתמש כדי לשכנע אתכם?

הנה כמה דוגמאות לאתרים מדהימים (שלא אנחנו בנינו) שבנויים על וורדפרס:

האתר של וולט דיסני, חדר החדשות של מטא (פייסבוק), ספוטיפיי ניוזרום, סוני, הבית הלבן וכמה אתרים ישראלים ראויים לציון: כרמלה, החברה להגנת הטבע, רשת 13, נינג'ה שייקר ועוד.

יש לכם שאלות אלינו? רוצים לדבר איתנו? אנחנו כאן וכאן וכאן

רוצים לשמוע עוד?

צרו קשר ונשמח מאד ללוות גם את הפרויקט שלכם להצלחה!

תבנית פוסט | וובדיגיטל עיצוב ופיתוח אתרים

אולי יעניין אותך